Nakliyecı esnafı ve yan Paydaşları  YOL GIDEMEZ  hale gelecek.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, TBMM’den yeni geçen Borç Yapılandırma Kanunu’na dahil edilmeyen köprü ve yol geçiş ücreti cezalarının, nakliye esnafını zor durumda bıraktığını söyledi.

Köprü ve yol ücreti cezaları da yapılandırılsın

Yol ve köprü geçiş ücretlerinin de yapılandırmaya dahil edilmesi gerektiğini belirten TŞOF Başkanı Apaydın, esnafın bilgisi dışında kesilen cezaların nakliyecileri mağdur ettiğini belirtti.

Özel sektörün işlettiği yol ve köprülerden geçişlerde nakliyeci esnafının çok sıkıntı yaşadığını belirten Apaydın, “Esnafın bilgisi dışında kesilen cezalardan dolayı nakliyecilerimiz bir anda icra memurları ile karşı karşıya kalıyor. Herhangi bir tebligat yapılmadan ağır cezaların kesilmesi, esnafımızı araçlarını satmaya zorluyor.” dedi.

“Cezalar ticaretin önüne geçmemeli, ödenebilir olmalı “

Başta özel sektörün işlettikleri olmak üzere paralı yol ve köprülerden geçişlerde nakliyeci esnafının çok sorun yaşadığına dikkat çeken Apaydın, “Esnafımız sürekli kamyon sırtında yollarda direksiyon sallarken, banka hesaplarını, ödemelerini düzenli takip edemeyebiliyor. Geçiş kartında veya kredi kartında yeterli bakiyenin olmaması nedeniyle esnafımız geçiş ücretinin ödenmediğinin farkında olmayabiliyor. Böyle zamanlarda esnafımızın telefonuna bir mesaj gelebilir, adrese bir tebligat yapılabilir. Ancak hiçbir uyarı olmadan doğrudan icra işlemi başlatılıyor. Ücret ödemeden geçiş bedelinin 4 katı cezaya maruz kalan esnafımız, bunun yanında bir de icra masraflarını, avukatlık ücretlerini ödemek zorunda kalıyor. 4 kat ceza alınan bir sistemde bir SMS mesajı esnafa neden çok görülüyor? Tüm bu ödemeler toplamı bazen esnafa aracını sattırtmak zorunda bırakabiliyor. Oysa cezalar, ticaretin önüne geçmemeli, ödenebilir olmalı.” şeklinde konuştu.

“Geçiş ücretleri de Borç Yapılandırma Kanunu‘na dahil edilmeli”

Son yapılan Borç Yapılandırma Kanunu’nda yol ve köprü geçiş ücretlerine yer verilmediğini hatırlatan Apaydın, “Esnafın borçlarının yeniden yapılandırılması için çıkarılan Yapılandırma Kanunu’nda maalesef nakliyeci esnafımız unutuldu. Yol ve köprü geçiş ücretleri yapılandırma kapsamına alınmadı. Halbuki on binlerce nakliyeci, haksız yere maruz kaldığı geçiş ücretleri ve bunların cezalarından kurtulabilmek için bu kanunu bekliyordu. TBMM‘de bir maddelik değişiklikle yol ve köprü geçiş ücretleri Yapılandırma Kanunu’na eklenmeli, nakliyeci esnafımızın bu haksız yüklerden bir an önce kurtulması sağlanmalıdır.” dedi. (İLKHA)

Şimdi ara